0 głosów
202 wizyt
przez użytkownika
Właśnie, ciekawi mnie jakie systemy plików czy to NTFS, ext3, FAT32 czy może coś innego jest najlepsze jeśli chodzi o odzyskwianie danych i dlaczego?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

2 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika (2.8k)
Trudno powiedzieć, można je podzielić na mniej lub bardziej podatne na pewne typy usterek, ale trudność w ewentualnym odzyskiwaniu danych bardziej zależy od rodzaju uszkodzenia. Można przyjąć, że dla przeciętnego użytkownika, korzystającego z ogólnodostępnych aplikacji, najłatwiej jest odzyskać z systemów FAT16, FAT32 i NTFS dlatego, że większość programów do odzyskiwania danych ma obsługę właśnie tych systemów (pewnie dlatego, że są popularne).
+1 głos
przez użytkownika (360)

Jesli chodzi o konfrontacje NTFS z FAT/EXFAT, to lepiej wypada tutaj NTFS, roznice sa bardzo wyrazne:

  • wpisy plikow NTFS (rozumiane jako pliki w systemie plikow) sa bogatsze w informacje o alokacji danych, czyli ich rozmieszczeniu, w FAT takie dane sa tracone (lancuch alokacji jest poprostu czyszczony, a w samym wpisie pliku nie ma nic o tym jak dane sa przydzielane z wyjatkiem ich startu i rozmiaru, w przypadku kilku fragmentow, co ma miejsce z duzymi plikami FAT polegnie moment, a w NTFS odzyskamy calosc jesli tylko dane nie sa nadpisane a wpis jest OK - nie zostal uwolniony/nadpisany/zniszczony)
  • rozmieszczenie zapasowych rekordów rozruchowych jest inne, w FAT sa blisko siebie, w NTFS skrajnie daleko co umożliwia przetrwanie tych z NTFS i przywrócenie partycji/dysku do życia

Jesli chodzi o EXT3/EXT2, to duza zaleta jest umieszczanie wielu kopii tzw. "SuperBlocks" (rekordy rozruchowe). Z odzyskiwaniem duzych plikow tez moze byc lepiej (podobny jak w NTFS model zapisywania informacji o blokach danych pliku).

...